تاثیرات هدیه

تاثیر هدیه دادن بر افزایش محبت بر اساس احادیث پیامبر

هدیه و تاثیر آن

اگر در مورد تاثیر هدیه دادن شک دارید با ما همراه باشید تا با تاثیرات معجزه آسای آن آشنا شوید.

رسول خدا فرمودند : «تَهَادَوْا تَحَابُّوا» به هم دیگر هدیه بدهید تا در میان شما محبّت ایجاد شود، و همچنین در روایت دیگری فرمودند: « تَهَادَوْا تَحَابُّوا وتذهب الشحناء» به همدیگر هدیه بدهید تا درمیان شما محبت ایجاد شود و تا کینه ها از بین بروند.

مزایای هدیه

لذا از دید علما هدیه وسیله ای است برای جلب محبت ودوستی وکلیدی است برای گشودن قلب ها،وابزاری است برای ریشه کن ساختن کینه ی دلها وکسب احترام ودوستی و صمیمیت وسپاس وتقدیر ومدح وثناگویی افراد نسبت همدیگر، وهر معنای زیبایی که به ارزشهای انسانی اصالت می بخشد و آن را در قوت وعزتمندی وشناخت ومعرفت متبلور می نماید، وشعور واحساس را رفعت بخشیده واحساس سعادت وخشنودی وراحتی درونی را نشان داده وموجب حسن ظن افراد نسبت به همدیگر شده وبذر الفت را در بین مردم کاشته وقلبهای بسته را گشوده، ودر راستای تحقق مصالح عمومی وبر آن تأکید نموده که دستاورد اسلام بوده وبا روشهای متعدد جهت تقویت ارزرشها وتحقق بخشیدن به آن با هر وسیله ای بدان دعوت کرده وبرای تمسک به آن تشویق می کند.

باتوجه به تأثیر شگفت انگیز مثبت «هدیه» در قلبها، رسول خدا صلی الله علیه وسلّم امتش را به هدیه دادن وتبادل آن تشویق نموده است.

به منظور ایجاد محبّت ودوستی وهمکاری بین افراد، رسول خدا صلی الله علیه وسلّم به هدیه دادن -اگر چه کم وناچیز باشد- ونیز به قبول کردن هدیه سفارش وتشویق فرموده، تا تبادل هدیه موجب تبادل محبّت وتقدیر واحترام هدیه دهنده وجلب سریع محبّت وصمیمیت باشد.

همچنین در رابطه با تشویق به قبول هدیه رسول خدا صلی الله علیه وسلّم فرمود: «أجيبوا الداعيَ، ولا تردّوا الهديّةَ » دعوت را اجابت کنید وهدیه را رد نکنید .

از آنجا که هدف اساسی از هدیه بخشیدن، ایجاد شادی وسرور برای قلب طرف است تا از این راه دوستی ومحبت واحترام متقابل در میان ایشان پدید آید، لازم است هدیه متناسب با شرایط وسن وسال واعمال هدیه گیرنده باشد تا از آن استفاده نماید، به عنوان مثال هدیه ی مناسب برای یک مدرس، کتاب است که می تواند در راستای تقویت بنیه ی علمی و تدریس وافزایش تجارب ومعلومات ومهارت از آن استفاده نماید. یا هر چیزی که بتواند از آن استفاده نماید و موجب شادی و خوشحالی وی باشد. شاید که قلمی روان یا دفتری زیبا بهترین هدیه برای یک نویسنده باشد.

چگونه هدیه را انتخاب کنیم.

و در زمان انتخاب کادو برای افراد شایسته است که هدیه متناسب با ذوق وعلاقه ی او باشد، اگر بخواهی برای کودکی که دانش آموز است هدیه تهیه نمایی لازم است بهتر است چیزی باشد که در زمینه درس وآموزش ورشد توانایی فرهنگی واستعداد یادگیری او کمک کند، مثل ابزارهای گوناگون نوشتن، مجموعه های رنگ ونقاشی، داستان های ساده که علاقه به درس وخواندن را در او افزایش دهد ودر رشد ادب وفضایل اخلاقی در او را افزایش دهد و او را از رفتارهای زشت وناپسند دور سازد، و به شیوه ای مطلوب در تربیت او نقش مؤثر داشته که مفید ومورد نیاز جامعه باشد.

به همین صورت لازم است به تنوع تفاوت افراد در سن وسال جنس، هدایا نیز مختلف ومتفاوت باشند؛ اما اشیائی وجود دارد که همه افراد یا بخش عمده مردم به آن علاقه دارند، مانند عطر وگل خوشبو؛ که انسان بهتر است این گونه هدایای لطیف وزیبا را ردّ نکند؛

رسول خدا – صلّى الله عليه وسلّم- فرمود: «من عُرِضَ عليه ريحانٌ فلا يردّه»  یعنی کسی که ریحانه ای  به او هدیه شود نباید آن را رد کند.

گاهی اوقات برخی چیزها برای مردم مورد نیاز شدید است، لذا جای دارد در وقت هدیه دادن اینگونه چیزها اهداء شود؛ به عنوان مثال زمانی که پزشک تناول ومصرف خوراکی های اساسی را از بیمار منع میکند؛ لازم است برای چنین افرادی میوه اهداء کند که پزشک اجازه مصرف آن را به آن بیمار داده علاوه بر اشیائی که اهداء آن موجب خوشحالی بیمار می شود مثل عطر وریحان وگل جالب وزیبا وخوشرنگ و همچنین سوغات یک منطقه می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد چرا که برای شخص دریافت کننده جذاب و برای هدیه دهنده تهیه ی آن آسان می باشد.

همچنین اگر شما خلاق و با مهارت می باشید بهتر است که ساخته ی دست خود را هدیه دهید پرا که تاثیری دارد که هدایای دیگر ندارد؛ مثلا اگر خطّاط هستی، لوح زیبا وجالبی را برای هدیه انتخاب کن به همان صورت اگر با هنر نقاشی یا کنده کاری آشنایی داشته باشی و از صنعت خود برای هدیه به دوستان انتخاب نمایی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

جعبه کادو (1)

لوازم تحریر (77)

عطر و ادکلن (1)

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “تاثیر هدیه دادن بر افزایش محبت بر اساس احادیث پیامبر

  1. علی گفت:

    سلام
    بلاگ خیلی مفیدی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.